David Pecan Leather Sofa
Experience ultimate comfort and unrivaled value with the David sofa. Undeniably plush, sink into the wide seat cushions, divided back and lofty pillow-padded arms. The grand scale and sophisticated silhouette features a unique layered front rail and striking stitch details. Upholstered in a buttery-soft, protected top-grain leather, this sofa is designed for everyday enjoyment and active lifestyles.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | David |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 907-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 77.146 |
| Carton Weight | 238.000 lb |
| Product Weight | 238 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 93 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | David |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Demi Sofa
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Sylvie Stationary Collection
Henry Caramel Leather Sofa
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Jaden Sofa With Nails
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa
Monroe Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!