Clive Clove Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Reclining Sofa with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushions, this clove brown fabric sofa delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushions, and extended footrests to accommodate taller users. The power button allows you to independently adjust the headrest, footrest and lumbar support on each end seat. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of each seat, this sofa is built for lasting, everyday use.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Lay-Flat Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 51.909 |
| Carton Weight | 319.000 lb |
| Product Weight | 319 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Volume | 52.045 |
| Weight | 319 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Demi Sofa
Double Reclining Sofa
Jaden Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!