Angie Sofa
Angie can only be described one way Sleek, simple, and super comfortable. Its clean silhouette is achieved with a tight back, a P-shaped roll arm, and an exposed wood leg. This fashion-forward silhouette can go from understated and sophisticated to fabulous and fun with the change of a fabric. We offer a sofa, loveseat, chair, ottoman, floating ottoman chaise, and sectional, as well as twin, full, and queen sleepers in this collection.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 83″ (210.8 cm) 83INH |
|---|---|
| Depth | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 68″ (172.7 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Simplicity |
| Status | Best Seller |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 3.625”x4” wood taper, screw-in |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 35 × 83 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Angie |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Sofa
Double Reclining Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Jones Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!