Bishop Grey Convertible Sofa
Enhance your living space with the Bishop Grey Convertible Sofa, a sleek and modern choice for any home. Perfect for compact areas, this sofa effortlessly transforms into a 60×80″ queen-size sleeper with a quilted memory foam mattress. It features reversible back cushions and comes with four stylish throw pillows.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Folds out to become a 60×80″ quilted, Queen Size, memory foam sleeper | Yes |
| No mechanism | Yes |
| 2 pillows Moore Ash, 20″ x 20″, 50/50Feather | Yes |
| 2 pillows Block Party Sterling, 20″ x 20″, blend down | Yes |
| Moore Ash 100% Polyester | Yes |
| Block Party Sterling 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | CNC-Cut Notched |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Block Party Sterling |
| Base Fabric | Moore Ash |
| Cubes | 49 |
| Weight | 212 lbs. |
| Dimensions | 88″ × 40″ × 38″(W×D×H) |
| Weight | 212 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 88 × 38 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moore Ash |
| Style | Modern |
| Collection | Bishop |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tripp Full Sleeper
Charlie Queen Sleeper
Jaden Sofa With Nails
Thornton Leather Twin Sleeper
Seabury Full Sleeper
3t00-07 Tripp Twin Sleeper
Monroe Queen Sleeper
Angie Full Sleeper
Norris Leather Queen Sleeper
Tripp Queen Sleeper
Savona Full Sleeper
900-07 Savona Twin Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!