4r00-06 Rouse Left Arm Facing Chaise
You’ll love getting lost in the great depths of our Rouse collection. This generously scaled silhouette features a welted track arm, unattached back, and oversized throw pillows. Make it a true statement of your style when you select from our array of vast fabric options. This casual style offers unbelievable plush comfort, so go ahead and relax for a while! Available as a sofa, loveseat, chair, ottoman, and countless sectional configurations.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 40″ (101.6 cm) 40INH |
|---|---|
| Depth | 68″ (172.7 cm) 68INH |
| Height | 40″ (101.6 cm) 40INH |
| Seat Width | 31″ (78.7 cm) |
| Seat Depth | 52″ (132.1 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Webbing, loose, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated |
| Legs | 1.5” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 25” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 68 × 40 × 40 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Rouse |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Armless Chair
1100-69 London Swivel Chair
Bradstreet Fabric Chair
Cute Fabric Chair
Monroe Right Arm Facing Loveseat
Monroe Left Arm Facing Sofa
Ace Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
140-07 Seabury Twin Sleeper
Joshua Rocking Recliner
Noah Fabric Ottoman
Allison Fabric Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!