Monroe Left Arm Facing Corner Sofa
The Monroe collection is the epitome of effortless, casual style and extreme comfort. Its transitional style is highlighted by its padded roll arm, exposed block leg, and comfortable seat. Available as a sectional, sofa, loveseat, chair, ottoman, chair and a half, and ottoman and a half.
Product Details
| Width | 91″ (231.1 cm) 91INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 35″ (88.9 cm) 35INH |
| Seat Width | 66″ (167.6 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 5.5”x5.5”x3” pyramid, wood, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 38 × 91 × 35 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Monroe |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1320-31 Addie Push Back Recliner
Jasper Rocking Recliner
Noah Fabric Ottoman
1310-31 Addie Push Back Recliner
Allison Fabric Chair
Greyson Rocking Recliner
Cute Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Astor Rocking Recliner
Kingman Fabric Ottoman
140-07 Seabury Twin Sleeper
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!