Brantley Left Arm Facing Reclining Loveseat With Power
The beautiful versatility of the Brantley group will accommodate just about any taste. Its flared roll arm and contrasting toss pillows can go from traditional to contemporary without missing a beat. Ready for the fun part? Customize it! Choose from a myriad of fabric options yo suit you best. This collection features a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, queen sleeper, and multiple sectional configurations.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 58″ (147.3 cm) 58INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 47″ (119.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 22″ (55.9 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Dark Brown |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 6”x6”x2.5” wood pyramid, bolt-on |
| Pillows | 2 x 20” fiber fill |
| Mechanism | Power standard. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows, battery pack |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1320-31 Addie Push Back Recliner
Monroe Right Arm Facing Loveseat
Allison Fabric Chair
Ace Fabric Ottoman
Monroe Right Arm Facing Chaise
Cute Fabric Chair
Bradstreet Fabric Chair
Pinnacle Rocking Recliner
Monroe Right Arm Facing Sofa
Monroe Left Arm Facing Sofa
Joshua Rocking Recliner
Monroe Left Arm Facing Chaise
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!