Atlas Walnut Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Relieve pressure on your joints and experience seamless movement with the Atlas Power Lift Recliner with Power Headrest and Lumbar. Atlas literally rises to the occasion with a power lift mechanism you can access with a convenient hand wand. And further customize your recline with by independently adjusting the headrest, footrest and lumbar support. The wide, contoured sculpted seat, pad-over sloped arms and buried welt detail with heavy-thread cross-stitching add comfort and style. Atlas is comfortably built to last thanks to Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, which offers firmness and flexibility as you sit.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Atlas |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Power Lift, Lay-Flat Mechanism, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 688-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Lift Recliners |
| Carton Volume | 20.794 |
| Carton Weight | 163.000 lb |
| Product Weight | 163 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 163 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 35 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Atlas |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Astor Platinum Power Lift Recliner
Score Fabric & Leather Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Score Fabric Power Lift Recliner with Power Headrest & Lumbar
Pinnacle Platinum Power Lift Recliner W/ Headrest & Lumbar
Zion Metal Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Billie Bronze Power Lift Recliner
Liam Bronze Power Lift Recliner
Oscar Molasses Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
Jenkins Bark Fabric Power Lift Recliner with Right-Hand Control & Power Headrest
James Silver Power Lift Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!