Mia Fabric Loveseat
Add some mid-century modern chic to your living spaces with the Mia loveseat. Rounded corners, sloped flare arms and tapered legs provide a classic retro feel, while soft lines and wide, plush boxed seat cushions invite you and your guests to unwind in total comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mia |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 28.34 |
| Carton Weight | 117 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 28.340 |
| Carton Weight | 117.000 lb |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 62 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Mia |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Loveseat
Double Reclining Loveseat
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Monroe Leather Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!