Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Reax together in seating built for two with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. The spacious center console includes storage for glasses, magazines and other personal items and features two cup holders. Adjust the recline with a convenient power control accessible on both arms. Pad-over armrests provide generous forearm support, while high-divide back cushions take pressure off your head, neck and shoulders. Additional tufting takes pressure off your lower back. Our patented DualFlex Spring System™ bolsters the frame and ensures firmness and flexibility every time you sit, making Mason ideal for active and energetic families. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will hold up in busy living spaces.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 259 lb |
| Product Weight | 259 lb |
| Weight | 259 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Loveseat
Monroe Loveseat
Jones Loveseat
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Double Reclining Loveseat
Philip Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!