Main Street Fabric Loveseat
Description
Description
Main Street displays chic rolled arms that are puckered and sheered to give off a soft, full look. Tight back cushions and soft seat cushions provide lasting comfort for your living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Main Street |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 40.92 |
| Carton Weight | 126 lb |
| Product Weight | 126 lb |
| Carton Volume | 40.920 |
| Carton Weight | 126.000 lb |
Additional information
Additional information
| Weight | 126 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 63 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Main Street |
| Features | Fabric |
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Philip Loveseat
Jones Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!