Kerrie Fabric Reclining Loveseat
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 49.40 |
| Carton Weight | 190 lb |
| Product Weight | 190 lb |
| Weight | 190 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 62 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!