Drayton Loveseat
The Drayton collection is sure to turn some heads. This perfectly scaled traditionally styled sectional features a rolled arm, tight scroll back, and turned leg. Make it an expression of your style with your choice of over 400 fabrics. Available as a sofa, loveseat, chair, and ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 62″ (157.5 cm) 62INH |
|---|---|
| Depth | 41″ (104.1 cm) 41INH |
| Height | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Seat Width | 47″ (119.4 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber cap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, loose, reversible, ventilated |
| Legs | 5.688” (front), 2.875” x 2.375” x 2.375” (rear), wood, screw-in |
| Pillows | 2 x 20″ fiber fill. Optional |
| Upgrades | Frame Coil, Coil Cushion, feather blend pillows |
| Dimensions | 41 × 62 × 36 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Drayton |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Loveseat
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Double Reclining Loveseat
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!