Devon Fabric Power Reclining Loveseat
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Lightly padded armrests outline its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 47.70 |
| Carton Weight | 196 lb |
| Product Weight | 196 lb |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Loveseat
Double Reclining Loveseat
Double Reclining Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!