Sky Fabric Chair
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you relax on the Sky chair. Featuring recessed legs, a low, deep profile and wide, contemporary track arms, the Sky chair offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with a removable, reversible seat and back cushion filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky chair to perfectly stand out or complement your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 24.50 |
| Carton Weight | 110 lb |
| Product Weight | 110 lb |
| Carton Volume | 24.500 |
| Carton Weight | 110.000 lb |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 43 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Monroe Leather Chair
1100-69 London Swivel Chair
Annie Swivel Glider With Nails
1630-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Louis Chair
1640-69 Willow Swivel Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Kingman Fabric Chair
Willow Swivel Chair
1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!