Milo Fabric Chair
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo chair, a spacious and upscale piece designed to fill any space with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushion, and included accent pillow; customize this chair with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 23.38 |
| Carton Weight | 101 lb |
| Product Weight | 101 lb |
| Carton Volume | 23.380 |
| Carton Weight | 101.000 lb |
| Weight | 101 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Model 2 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Rocking Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Allison Fabric Chair
1750-69 Raleigh Swivel Chair
Philip Chair
1750-71 Raleigh Swivel Glider
1l20-71 Lyra Swivel Glider
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Willow Swivel Chair
Zecliner Model 1 Dove Fabric Power Sleep Recliner with Power Headrest & Lumbar
Ace Fabric Chair
Willow Swivel Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!