Blanchard Fabric Ottoman
The transitional design of the Blanchard Ottoman masters the mix of real style and real life. Pairs perfectly with the Blanchard Chair. The ample, cushioned top treats tired legs and feet. Or use it as extra seating when entertaining. A bold square, tapered block leg offers a modern touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Blanchard |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 8.44 |
| Carton Weight | 37 lb |
| Product Weight | 37 lb |
| Carton Volume | 8.440 |
| Carton Weight | 37.000 lb |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Blanchard |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
6200-25 Collegedale Floating Ottoman Chaise
Allison Fabric Ottoman
Westside Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Kingman Fabric Ottoman
Digby Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!