Rio Fabric Reclining Sofa
Treat yourself to an evening of entertainment and relaxation with the Rio Reclining Sofa. Using an easy-to-access parachute release on either arm, you can activate the recline and get comfortable. Perfect for movie marathons, the Rio sofa features divided back cushions that support your neck, back and lower lumbar. Inset padded armrests have a refined look while reducing pressure on your forearms. Bolstered by our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a pleasing mix of firmness and flexibility as you sit, Rio is built to last. Available in high-performance fabrics, this Rio sofa is durable and cleanable—perfect for active families.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 239 lb |
| Product Weight | 239 lb |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Caramel Leather Sofa
Kylo Stationary Collection
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa With Nails
Jones Sofa
Monroe Leather Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sylvie Stationary Collection
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Double Reclining Sofa
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!