Milo Fabric Two-Cushion Sofa
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo two-cushion sofa, a spacious and upscale piece that is curated to fill larger spaces with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, and included accent pillows; customize this sofa with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (20H x 20W) |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 57.01 |
| Carton Weight | 183 lb |
| Product Weight | 183 lb |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 57.010 |
| Carton Weight | 183.000 lb |
| Weight | 183 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 89 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Brett Sofa With Nails
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Sylvie Stationary Collection
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Monroe Sofa
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Jones Sofa
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Demi Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!