Finley Fabric Sofa
Simplicity and elegance combine in a sophisticated silhouette with the Finley sofa. Featuring a distinctive profile with sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, this stationary design is an elegant statement for any home. The semi-attached back and removable, rearrangeable seat cushions make it easy to clean and maintain your sofa. Complete with our included accent pillows to elevate the look. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.70 |
| Carton Weight | 160 lb |
| Product Weight | 160 lb |
| Carton Volume | 54.700 |
| Carton Weight | 160.000 lb |
| Weight | 160 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Leather Sofa
Henry Caramel Leather Sofa
Jaden Sofa With Nails
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Double Reclining Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Arlie Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Demi Sofa
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!