Catalina Leather Power Reclining Sofa
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power sofa. Easily recline back and unwind in either end seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 60.70 |
| Carton Weight | 228 lb |
| Product Weight | 228 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 228 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Sofa
Brett Sofa With Nails
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Sofa
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Kylo Stationary Collection
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!