Catalina Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Contemporary-styled comfort invites all-day lounging with the Catalina power reclining sofa with power headrests. Easily recline back, adjust the headrest, and unwind in either end seat with the touch of a button in the arm. Catalina’s deep-set back wings and sloped arms offer a sleek aesthetic for living spaces, while contoured seats, fully padded footrests and divided back cushions provide support for complete relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Catalina |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Power Headrest(s), and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 60.70 |
| Carton Weight | 252 lb |
| Product Weight | 252 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 252 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 84 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Catalina |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Jones Sofa
Arlie Sofa
Monroe Leather Sofa
Henry Caramel Leather Sofa
Jaden Sofa With Nails
Linden Charcoal Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Double Reclining Sofa
Brett Sofa With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!