Athena Reversible Chaise Sofa
Introducing the Athena Reversible Chaise Sofa, the epitome of comfort and style for your living space. This sofa features elegant rolled arms, plush welted cushions, and eye-catching contrasting toss pillows. Perfect for any living room or great room, the Athena offers versatile seating options with its reversible chaise.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Welted cushions, arms and pillows | Yes |
| 2 toss pillows – front Block Party Sterling, back Crossing Smoke | Yes |
| Crossing Smoke 100% Polyester | Yes |
| Block Party Sterling 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid CNC Plywood and LVL |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | 1.8 lb HR Foam Core with Soft Foam Topper |
| Pillow Fabric | Block Party Sterling |
| Base Fabric | Crossing Smoke |
| Cubes | 64 |
| Weight | 184 lbs. |
| Dimensions | 88″ × 38″ × 41″(W×D×H) |
| Weight | 184 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 88 × 41 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Crossing Smoke |
| Style | Transitional |
| Collection | Athena |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Sofa
Monroe Sofa
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Demi Sofa
Monroe Leather Sofa
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Jones Sofa
Double Reclining Sofa With Nails
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!