Luna Fabric Power Rocking Recliner
Luna features a divided back cushion and a fully padded footrest that provide great comfort. Recessed back wings and unique pullover arm pads add luxury and style to its design. Puckered stitching enhances its style and adds flair to Luna’s appealing profile. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Luna |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 119 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pinnacle Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Fulton Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Rocker Recliner
Astor Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
1310-31 Addie Push Back Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
James Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!