Langston Fabric Recliner
With a divided back cushion and fully padded footrest Langston will be everyone’s favorite lounging spot. Subtle curves and a traditional rolled arm give Langston its stylish and carefree charm. Sink into its comfy seat cushion while a smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Langston |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 39 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Langston |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Lancer Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Rocker Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Wynne Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Astor Rocking Recliner
Reed Rocking Recliner
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!