Winston Fabric Loveseat
A tightly padded back, bun feet, and lyre-shaped rolled arms create an elegant scalloped profile for deep, cushioned seating. Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), 2-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 42.73 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Carton Volume | 42.730 |
| Carton Weight | 128.000 lb |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 67 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Philip Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Arlie Loveseat
Jones Loveseat
Brett Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!