Sky Fabric Loveseat
You’ll experience the comfort of floating on a cloud as you make room for two on the Sky loveseat. Featuring recessed legs, a low, deep profile and gently sloped arms, the Sky loveseat offers a modern look that’s like a breath of fresh air. Surround yourself in lofty, luxurious comfort with removable, reversible seat and back cushions filled with a premium hypoallergenic polyester fill that feels just like down. With hundreds of fabric choices, you can design the Sky loveseat to perfectly suit your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Sky |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Non-Power, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 33.40 |
| Carton Weight | 143 lb |
| Product Weight | 143 lb |
| Carton Volume | 33.400 |
| Carton Weight | 143.000 lb |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Sky |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Linden Charcoal Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Jaden Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!