Mason Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Enjoy ergonomic features you can finetune to suit your needs—even if you’re sitting alongside another person—with the Mason Power Reclining Loveseat with Console. Using the power control on either arm, you can independently adjust the headrest and recline to find the position most comfortable for you. Keep devices powered up with a USB charging port built into the power control. A convenient center console gives you plenty of space to keep beverages close by and store remotes, magazines, eyeglasses and more. Pad-over armrests provide a place to rest your forearms, while high-divide back cushions keep your head, neck and shoulders supported. Additional tufting takes pressure off your lower back. Quality and durability are guaranteed by our patented DualFlex Spring System™, which bolsters the frame and ensures firmness and flexibility as you sit. Easy-to-clean fabric—available in over 250 style options—will look great for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 63.30 |
| Carton Weight | 283 lb |
| Product Weight | 283 lb |
| Weight | 283 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 79 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Jaden Loveseat
Henry Caramel Leather Loveseat
Jones Loveseat
Double Reclining Loveseat
Double Reclining Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!