Devon Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. Nailhead trim outlines the front of the arms adding flair to its traditional design. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Features | Power, 2-Cushion, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Console, Cup Holders, Tufting, and Nailhead Trim |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 57.20 |
| Carton Weight | 290 lb |
| Product Weight | 290 lb |
| Weight | 290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 72 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Monroe Loveseat
Double Reclining Loveseat
Jones Loveseat
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!