Davis Fabric Reclining Loveseat
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 49.50 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jaden Loveseat
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Double Reclining Loveseat
Henry Caramel Leather Loveseat
Philip Loveseat
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Brett Loveseat
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!