Clive Clove Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Treat yourself to superior comfort with the Clive Power Reclining Loveseat with Power Headrest and Lumbar. Lofty and eye-catching with its heavy thread stitching and a channeled back cushions, this clove brown fabric loveseat delivers premium in comfort with pillow pad arms, a high-density seat cushions, and extended footrests to accommodate taller users. The power button allows you to independently adjust the headrest, footrest and lumbar support. Lay-flat recline allows you to recline back and stretch out for a snooze. And with Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system at the heart of each seat, this loveseat is built for lasting, everyday use.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Clive |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, and Lay-Flat Mechanism |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 374-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 38.434 |
| Carton Weight | 245.000 lb |
| Product Weight | 245 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 245 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 64 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Clive |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Jones Loveseat
Monroe Loveseat
Alister Porcelain Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Linden Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Loveseat With Nails
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!