Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
For enduring, simplified indulgence for the whole family, look no further than the Wyatt power reclining sofa. We’ve streamlined our prime modern relaxation innovations into this sofa for all the luxury you need in a simple package. The wide, transitional style track arms cradle you as Wyatt’s power control empowers you to customize your Zero Gravity recline for a weightless feel. Need a place to kick back and scroll? Wyatt has a USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. The Wyatt sofa, your everyday downtime destination.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Wyatt |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 59.357 |
| Carton Weight | 349.000 lb |
| Product Weight | 308 lb |
| Type | Reclining Sofas |
| Material | Leather |
| Weight | 308 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 85 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Wyatt |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Sofa
Brett Sofa With Nails
Double Reclining Sofa With Nails
Henry Caramel Leather Sofa
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!