Rio Leather Power Reclining Sofa
Experience the look of leather and the feel of high-end ergonomic seating with the Rio Power Reclining Sofa. Available in over 50 options of our premium leather, this sofa has a luxurious aesthetic that will last. To recline, simply touch one of the power controls on either arm. Both feature USB charging ports that will keep devices powered up for streaming. Divided back cushions bolster your neck, back and lower lumbar, while inset padded arms have a contemporary look and take pressure off your arms. Add to the mix our patented Flexsteel DualFlex Spring System™ that ensures a pleasing mix of flexibility and firmness as you sit, and you’ve got a power reclining sofa that’s built to last.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 255 lb |
| Product Weight | 255 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 255 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Double Reclining Sofa
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Double Reclining Sofa With Nails
Jones Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!