Rio Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Enjoy a relaxing evening with family and friends with the Rio Power Reclining Sofa with Power Headrests, available in premium leather upholstery. Keep comfy using the power control in either arm, which independently adjusts the recline and headrests. Built-in USB charging ports in either arm mean you don’t have to worry about your phone dying as you stream content. Great for gaming or movie marathons, the sofa features divided back cushions that cradle your neck, back and lower lumbar, and inset padded arms that support your forearms. It’s an experience built to last with our patented Flexsteel DualFlex Spring System™, which offers a just-right mix of flexibility and firmness as you sit. Choose from over 50 premium leather options to elevate your décor.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Rio |
|---|---|
| Features | Power, 3-Cushion, Charging Ports Included, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 62.60 |
| Carton Weight | 279 lb |
| Product Weight | 279 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 279 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 88 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Rio |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Sofa With Nails
Double Reclining Sofa
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Leather Sofa
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Jaden Sofa With Nails
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!