Prairie Sofa
Experience the charm of rustic elegance with the Prairie Sofa from the Prairie Collection. This sofa showcases classic rolled arms adorned with nailhead trim and turned feet, all upholstered in a weathered leather-look fabric. Complemented by contrasting pillows, it brings the luxurious comfort of a mountain lodge right into your living room.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Turned Feet | Yes |
| Nailhead Trim | Yes |
| 2 pillows – front Bayshore Platinum, back Rustic Prarie | Yes |
| Rustic Prarie 100% Polyester | Yes |
| Bayshore Platinum 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | frame |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | Pocketed Springs with 1.8 lb HR Foam Topper |
| Pillow Fabric | Bayshore Platinum |
| Base Fabric | Rustic Prarie |
| Cubes | 57 |
| Weight | 151 lbs. |
| Dimensions | 90″ × 39″ × 39″(W×D×H) |
| Weight | 151 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 90 × 39 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Prairie |
| Style | Rustic |
| Collection | Prairie |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Arlie Sofa
Sylvie Stationary Collection
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Jaden Sofa
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Kylo Stationary Collection
Zecliner Zofa Shell Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Monroe Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!