Pleasant Valley 4-Piece Sectional
Enhance your living space with the Pleasant Valley 4-Piece Sectional A. Crafted from solid wood, this expansive sectional offers plush seating in elegant Parchment upholstery, complemented by contrasting throw pillows. Perfect for entertaining or relaxing, it’s a stylish and comfortable choice for any modern home.
Product Details
| Reversible Back Cushion | Yes |
|---|---|
| Welted cushions, arms and pillows | Yes |
| Solid Wood Feet | Yes |
| 2 pillows Tussah Black | Yes |
| 2 pillows – front Indiana Stripe Beige, back Zaftig Parchment | Yes |
| 2 pillows Zaftig Parchment | Yes |
| Zaftig Parchment 100% Polyester | Yes |
| Tussah Black 100% Polyester | Yes |
| Indiana Stripe Beige 100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | Solid Wood |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Channeled, Bagged, Blown Fiber |
| Seat Cushion | Pocketed Springs with 1.8 lb HR Foam Topper |
| Pillow Fabric | Tussah Black, Indiana Stripe Beige |
| Base Fabric | Zaftig Parchment |
| Cubes | 178 |
| Weight | 485 lbs. |
| Dimensions | 153″ × 119″ × 38″(W×D×H) |
| Weight | 485 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 119 × 153 × 38 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Zaftig Parchment |
| Style | Transitional |
| Collection | Pleasant Valley |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
2630-sect Charlie Sectional
Athena 2-Piece Sectional
Cyndi 2-Piece Sectional
Aurora Coconut Milk Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
4r00-sect Rouse Sectional
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Wyatt Canyon Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
4d00-sect Darcy Sectional
2450-sect Huck Sectional
Athena 2-Piece Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Oasis Leather Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!