Moxy Fabric Sofa
The Moxy sofa ensures you never have to settle for anything other than the perfect design, no matter your style. Rounded mailbox arms provide a clean look. Square tapered legs come in your choice of three distinct wood finishes—Florentine, Valencia, or Urban Renewal—to complement any décor. The removable T-shaped seat cushions offer a distinctive look and added comfort. Sink into the ideal level of support with your choice of our luxury or plush cushions. Complete the look and showcase your lifestyle with hundreds of different fabric choices, including high-performance and sustainable textiles. Superior frame construction and our patented C-Flex Blue Steel Spring™ ensures your Moxy can be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Moxy |
|---|---|
| Features | 3-Cushion and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 52.20 |
| Carton Weight | 136 lb |
| Product Weight | 136 lb |
| Carton Volume | 52.200 |
| Carton Weight | 136.000 lb |
| Weight | 136 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 81 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Moxy |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Bliss Sectional Midnight Stationary Collection
Jones Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Sylvie Stationary Collection
Jaden Sofa
Double Reclining Sofa With Nails
Henry Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
2400-15 Malibu Apartment Sofa
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Sofa
Monroe Leather Sofa
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!