Milo Fabric Sofa
Timeless sophistication meets modern versatility with the Milo three-cushion sofa, a spacious and upscale piece that is curated to fill larger spaces with coziness and is built to last for generations. Featuring softly sloped arms with French seams, thoughtful welt detail on the seat cushions, and included accent pillows; customize this sofa with hundreds of fabric choices. For distinctive style designed to be everlasting, look no further than Milo.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Milo |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather (19H x 19W)2 square feather (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 62.13 |
| Carton Weight | 196 lb |
| Product Weight | 196 lb |
| Carton Volume | 62.130 |
| Carton Weight | 196.000 lb |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 97 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Milo |
| Features | Fabric |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Double Reclining Sofa With Nails
Linden Caramel Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa With Nails
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Zecliner Zofa Dove Fabric Power Reclining Sofa with, Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Jones Sofa
Arlie Sofa
Kylo Stationary Collection
Zecliner Zofa Umber Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!