Phoenix 2-Piece Sectional
Discover the Phoenix 2-Piece Sectional in Cashmere Cream, a perfect blend of style and functionality for your living space. This sectional features a CNC cut notched construction frame, pocketed springs, and high resiliency foam, ensuring both comfort and durability. Its low-profile design and customizable options make it an ideal choice for any modern living room or great room.
Product Details
| Welted cushions, backs and pillows | Yes |
|---|---|
| Plastic tapered block feet | Yes |
| 4 pillows Navy Caribbean | Yes |
| Navy Caribbean100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | CNC-Cut Notched |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Low Profile Tight Back |
| Seat Cushion | Pocketed Springs with 1.8 lb HR Foam Topper |
| Pillow Fabric | Navy Caribbean |
| Base Fabric | Navy Caribbean |
| Cubes | 50 |
| Weight | 238 lbs. |
| Dimensions | 100″ × 67″ × 30″(W×D×H) |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 100 × 30 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy Caribbean |
| Style | Modern |
| Collection | Phoenix |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Oasis Leather Sectional
Athena 2-Piece Sectional
1q00-sect Tyler Sectional
4r00-sect Rouse Sectional
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Wyatt Gunmetal Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
Athena 2-Piece Sectional
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
2450-sect Huck Sectional
Aurora Coconut Milk Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
2k00-sect Kinley Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!