Phoenix 2-Piece Sectional
Discover the Phoenix 2-Piece Sectional in Cashmere Cream, a perfect blend of style and functionality for your living space. This sectional features a CNC cut notched construction frame, pocketed springs, and high resiliency foam, ensuring both comfort and durability. Its low-profile design and customizable options make it an ideal choice for any modern living room or great room.
Product Details
| Welted cushions, backs and pillows | Yes |
|---|---|
| Plastic tapered block feet | Yes |
| 4 pillows Navy Caribbean | Yes |
| Navy Caribbean100% Polyester | Yes |
| No Assembly Required | Yes |
| Frame | CNC-Cut Notched |
| Springs | Pocketed Spring Coils |
| Back Cushion | Low Profile Tight Back |
| Seat Cushion | Pocketed Springs with 1.8 lb HR Foam Topper |
| Pillow Fabric | Navy Caribbean |
| Base Fabric | Navy Caribbean |
| Cubes | 50 |
| Weight | 238 lbs. |
| Dimensions | 100″ × 67″ × 30″(W×D×H) |
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 67 × 100 × 30 in |
| Brand | Legends Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Modern |
| Collection | Phoenix |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Camden Dusty Taupe Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Aurora Ash Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests
Henry Leather Power Reclining Sectional with Power Headrests & Lumbar
Alpine – Airy Midnight 6pc Zero Gravity Modular Power Reclining Sectional
2450-sect Huck Sectional
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrest, Lumbar, Heat, & Massage
2630-sect Charlie Sectional
Cyndi 2-Piece Sectional
Athena 2-Piece Sectional
3450-sect Milner Sectional
2400-sect Malibu Sectional
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!