Malibu Right Arm Facing Power Reclining Loveseat
Our Malibu group can be anything you want it to be. The versatility of style is endless with its stylish rolled arm, self welted cushions, and simple clean lines. Choose from over 400 fabric options to make it truly yours. Available as a sofa, apartment sofa, loveseat, chair, ottoman, sleeper, 2 size storage ottomans, and sectional with and without power motion capability.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Storage | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 57″ (144.8 cm) 57INH |
|---|---|
| Depth | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Height | 38″ (96.5 cm) 38INH |
| Seat Width | 46″ (116.8 cm) |
| Seat Depth | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Sinuous wire, semi-attached, poly fiber fill, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap, ventilated, reversible |
| Legs | 2.25” plastic, screw-in |
| Pillows | 1 x 20” fiber fill |
| Mech | Power recline. Optional |
| Upgrades | Coil Cushion, feather blend pillows, battery pack |
| Dimensions | 38 × 57 × 38 in |
|---|---|
| Brand | England Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Casual |
| Collection | Malibu |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining, Storage |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Monroe Right Arm Facing Loveseat
Ace Fabric Ottoman
1310-31 Addie Push Back Recliner
Cute Fabric Chair
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
1320-31 Addie Push Back Recliner
Kingman Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Jupiter Brown Fabric Chair
Monroe Right Arm Facing Corner Sofa
Kingman Fabric Chair
Monroe Armless Chair
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!