Westside Leather High-Leg Recliner
Lean back and look sophisticated in this Westside classic. Rolled arms and tapered wooden legs elevate an angled profile so you can sit back and relax elegantly. Soft boxed seat and back cushions paired with quality construction provide years of comfortable seating for you and your family. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Westside |
|---|---|
| Features | Non-Power and Removable Seat Cushion(s) |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 25.89 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Carton Volume | 25.891 |
| Carton Weight | 116.000 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 34 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Westside |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jay Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Minimum Proximity Recliner With Nails
Jasper Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Pinnacle Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
1320-31 Addie Push Back Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Joshua Rocking Recliner
Reed Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!