Plush Fabric Gliding Recliner
Relaxation, on a grand scale. This Plush recliner is our largest option, with all the space you need to kick back in cloud-soft comfort. Sink into plush luxury, with our innovative recline system. Crafted from our most durable DualFlex Spring System, this recliner will bring cozy comfort to the family for generations. Complete with pop-out cupholders to hold your favorite beverage, the Plush Power Gliding Recliner has everything you need for ample, elevated relaxation.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Cupholders | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Plush |
|---|---|
| Features | Non-Power, Rocking, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 410-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 32.65 |
| Carton Weight | 150 lb |
| Product Weight | 150 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 44 × 45 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Plush |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vail Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Leather Rocker Recliner With Nails
Trouper Rocking Recliner
James Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Jay Rocking Recliner
Greyson Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!