Oasis Truffle Leather Power Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Escape to your own personal paradise with the Oasis power recliner. De-stress with ample relaxation space and indulgent waterfall chaise seats. Luxurious heat and air massage soothes overworked muscles for ultimate wellness, while Zero Gravity recline transports you to a state of weightlessness. Customize your comfort with a power control that adjusts heat, massage , recline, headrest and lumbar support, complete with USB-A and USB-C ports to keep your devices charged and within reach. With the Oasis, every day is a vacation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Oasis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Heat & Air Massage, FlexSync App Control, and Charging Ports Included |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 705-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 26.057 |
| Carton Weight | 167.000 lb |
| Product Weight | 167 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 38 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Oasis |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Kodie Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Swivel Gliding Recliner
Rocker Recliner With Nails
Trouper Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Leather Rocker Recliner With Nails
Maverick Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!