Mason Fabric Recliner
With the Mason Recliner, comfort isn’t complicated. The simple, streamlined design looks refined and showcases a wide array of ergonomic features to enhance your well-being. When you’re ready to settle in for the evening, use the handle-activated recline system to move from a sitting to reclining position. As you relax, enjoy the comfort of pad-over armrests that are cradle your forearms. High-divide back cushions keep your head, neck, and shoulders supported, while additional tufting takes pressure off your lower back. Durability is never an issue, thanks to our patented DualFlex Spring System™ which bolsters the frame and gives you flexibility as you sit. Choose from over 250 upholstery fabrics for a recliner that’s easy to clean and will stay looking great even in high-traffic spaces.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Mason |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 141 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 40 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mason |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Trouper Rocking Recliner
Greyson Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jasper Rocking Recliner
Rocker Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Astor Rocking Recliner
Leather Rocker Recliner With Nails
Pinnacle Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!