Luna Fabric Power Recliner
Luna features a divided back cushion and a fully padded footrest that provide great comfort. Recessed back wings and unique pullover arm pads add luxury and style to its design. Puckered stitching enhances its style and adds flair to Luna’s appealing profile. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Luna |
|---|---|
| Features | Power, Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 117 lb |
| Product Weight | 117 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Luna |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
1310-31 Addie Push Back Recliner
Vail Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner
Swivel Gliding Recliner With Nails
Greyson Rocking Recliner
Pinnacle Rocking Recliner
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Maverick Rocking Recliner
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Joshua Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!