Geneva Fabric Recliner
Geneva features a double bustle-back cushion with vertical stitching details and a comfortable fully padded footrest for reclining in comfort. The arms are generously padded for extra relaxation. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Geneva |
|---|---|
| Features | Non-Power and Wall Hugger |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Handle-Activated |
| Carton Volume | 22.85 |
| Carton Weight | 106 lb |
| Product Weight | 106 lb |
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Geneva |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Astor Rocking Recliner
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Swivel Gliding Recliner With Nails
Leather Minimum Proximity Recliner With Nails
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Joshua Rocking Recliner
Lancer Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Wynne Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
Jasper Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!