Finley Fabric Power Incliner
Simplicity and elegance meet ultimate comfort with the Finley power incliner. With a distinctive profile featuring sloped, tapered track arms and attractive welt detailing, Finley has the look of a classic stationary chair, but offers the enhanced functionality of power incline for ease of relaxation. A hidden footrest extends for leg support, while our patented Blue Steel Spring™ technology creates a firm but flexible texture for support and comfort. This stately frame sits on sleek, square-tapered legs and is available in hundreds of fabric options to suit your style.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Finley |
|---|---|
| Features | Power and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Standard Pillows | 1 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 135 lb |
| Product Weight | 135 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 135.000 lb |
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 37 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Finley |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Oops! We could not locate your form.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Reed Rocking Recliner
Jay Rocking Recliner
Maverick Rocking Recliner
1320-31 Addie Push Back Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Wynne Rocking Recliner
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Lancer Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Rocker Recliner
Fulton Rocking Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!