Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Timeless, traditional details meet today’s modern comfort capabilities with the Elizabeth leather power reclining sofa. Inspired by vintage stationary furniture, this sofa features sloped, petite roll arms, curved side base rails and decorative nailhead trim reminiscent of a bygone era. A high-divide back, extended footrests and powered headrests provide support for complete relaxation. Upholstered in a buttery-soft, durable, brunette brown leather, the Elizabeth sofa exudes elegance and luxury.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Elizabeth |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Nailhead Trim, and 3-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 297-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 78.767 |
| Carton Weight | 330.000 lb |
| Product Weight | 325 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 325 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Elizabeth |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Henry Fog Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Leather Rocker Recliner With Nails
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Beige Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Swivel Gliding Recliner With Nails
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Maverick Rocking Recliner
James Rocking Recliner
Joshua Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Reed Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!