Easton Dove Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Invest in your well-being with the Easton power recliner with power headrest and lumbar. This plush, yet refined style features a high-divide back, padded track arms, and high-quality, light dove gray leather upholstery. Customize your comfort with a power button that independently adjusts the recline, headrest and lumbar support. Outfitted with a contoured, high-density foam seat cushion and Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ seat system, this recliner is built to stay comfortable and supportive for years to come.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Easton |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Power Lumbar |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 072-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 18.808 |
| Carton Weight | 153.000 lb |
| Product Weight | 153 lb |
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Easton |
| Features | Leather, Power, Power Headrest |
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Leather Rocker Recliner With Nails
Wynne Rocking Recliner
Sparrow Rocking Recliner
1310-31 Addie Push Back Recliner
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Jasper Rocking Recliner
Rocker Recliner With Nails
Trouper Rocking Recliner
Astor Rocking Recliner
Minimum Proximity Recliner
Greyson Rocking Recliner
Swivel Gliding Recliner
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!